Zajmijmy się przez pewien czas "Panem Tadeuszem", niewątpliwie jednym z najważniejszych utworów w historii naszej literatury.
"Pan Tadeusz" został wydany po raz pierwszy w Paryżu, w 1834 roku. Mickiewicz już od wielu lat przebywał na emigracji. Najpierw, z konieczności (zesłanie) spędził kilka lat w Rosji. Tu powstały między innymi sonety (pamiętajcie o "Stepach akermańskich"). Następnie podróżował po różnych krajach Europy zachodniej. Niestety, nie było mu dane wrócić do kraju.
Poeta, podobnie jak wielu innych polskich emigrantów, osiedlił się w stolicy Francji. Tęsknota za ojczystym pejzażem skłoniła go do napisania niezwykłego poematu - epopei, czyli "Pana Tadeusza".
Omawiając utwór, zaczęliśmy (jak może pamiętacie) od końca - od epilogu. Tam właśnie poeta wyjaśnia, że jego utwór jest swego rodzaju ucieczką od paryskiego świata do "kraju lat dziecinnych" Ten "moment" znajdziecie w rysunkowej notatce. Notatka przedstawia także wielu bohaterów epopei. Trzeba będzie przypomnieć sobie te postacie. Kto lubi słuchać, niech zapozna się z dwoma wykładami z youtube, do których linki zamieszczam.
Wprowadzenie do "Pana Tadeusza":
https://www.youtube.com/watch?v=u8x_V5fvsQc
Kto jest kim w "Panu Tadeuszu"?
https://www.youtube.com/watch?v=5q-xLOPYunw
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz