środa, 25 marca 2020

Kolejna rysunkowa notatka na temat "Latarnika", tym razem o akcji i fabule.
Akcja noweli jest zbudowana bardzo prosto. Tak naprawdę tworzy ją kilka wydarzeń zapoczątkowanych przybyciem Skawińskiego do Aspinwall oraz rozmową z konsulem, w wyniku której bohater otrzymuje posadę latarnika. Ten moment to zawiązanie akcji. Jej rozwój jest jakby opóźniany przez narratora opowiadającego o przeszłości bohatera, jego tułaczce po świecie (nazywamy to retrospekcją). Następnie narrator snuje opowieść o przeżyciach Skawińskiego podczas pobytu w latarni. Tu uwaga opowiadającego skupia się na "życiu wewnętrznym" postaci, akcja praktycznie zatrzymuje się, by nabrać tempa począwszy od słów "Ale nadeszło przebudzenie..." Teraz wydarzenia zmierzają szybko do punktu kulminacyjnego. Ten właśnie element akcji przedstawiony jest w rysunkowej notatce. Należy ją "czytać" od lewego dolnego rogu. W "chmurce" przedstawiony został sen Skawińskiego o ojczyźnie. Puenta to obrazek w prawym górnym rogu.
Akcja większości nowel "jest jednowątkowa i charakteryzuje się prostotą, przejrzystością i dramatycznym napięciem" ("Podręczny słownik terminów literackich").
Zwróćcie uwagę na trudne czasem do określenia różnice między akcją a fabułą.
Podaję jeszcze link do inwokacji "Pana Tadeusza". Warto posłuchać słów, które tak ogromne wrażenie wywarły na bohaterze "Latarnika".
https://www.youtube.com/watch?v=_AWlMBB6QWA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz