środa, 18 marca 2020

Zapraszam was dzisiaj do tajemniczego świata "Świtezianki". Wydarzenia opisane przez Mickiewicza rozgrywają się nad jeziorem Świteź, znanym też z innej ballady. Świteź to rzeczywiste miejsce - jezioro, nad którym bywał w młodości Mickiewicz przy okazji wizyt  u znajomych w tuhanowickim dworze. Z miejscem tym wiążą się różne legendy, które poeta z pewnością słyszał. Wpływ tych legend dostrzegamy właśnie w balladach.
Ballada, która nas interesuje jest ciekawie opracowana w e-podręcznikach. Znajdziecie tam wiele ćwiczeń, dzięki którym możecie sobie przypomnieć fabułę, postacie oraz najważniejsze problemy związane z tym romantycznym tekstem. Zapamiętajcie najważniejsze cechy gatunku.
Poza tym zamieszczam kilka ilustracji, czyli rysunkowych notatek. Mam nadzieję, że wam pomogą w powtórkach. 😀
https://epodreczniki.pl/a/ballada-o-pannie-z-jeziora/DWL4x6W36

Wszystkie teksty włączone do ilustracji pochodzą z ballady. Zwróćcie uwagę na to, że  ballada łączy elementy epickie, dramatyczne oraz liryczne. Ujawnia się narrator, który nie wie wszystkiego o bohaterach. Pojawiają się dialogi (notatka ma formę komiksu, więc mogłem zastosować "dymki"), bardzo ważne są opisy przyrody, które tworzą niezwykły nastrój. Zapraszam do lektury. Przenieście się w wyobraźni nad Świteź!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz