poniedziałek, 23 marca 2020

Nasza dzisiejsza rysunkowa notatka poświęcona jest latarnikowi Skawińskiemu. Na środku planszy - portret bohatera. Narrator już na początku noweli opisuje tę postać. Odpowiednie cytaty znajdują się obok portretu. Spróbujcie wyobrazić sobie tego człowieka. Zastanawiam się, jak rozumiecie słowa: "miał płeć spaloną" oraz "czerstwy"(wygląd). Sięgajcie do słowników.
W rozmowie z konsulem Falconbridge pojawiają się kolejne informacje. Okazuje się, że Skawiński był dzielnym żołnierzem, odznaczonym za bohaterstwo wieloma odznaczeniami.
Najważniejsze będą cytaty dotyczące cech charakteru. Kilka z nich narrator nazywa wprost np. pracowity, uczciwy (charakterystyka bezpośrednia). Zasadniczym rysem charakteru Skawińskiego jest właśnie uczciwość, szlachetność, prostota (w sensie jak najbardziej pozytywnym - dziecięca prostota) oraz wytrwałość, upór i hart ducha - niezłomność. Bardzo ważnym określeniem jest też - "wieczny tułacz".
W latarni ten człowiek znajduje swój "port". Ma nadzieję, że oszczędzona mu będzie dalsza tułaczka. Okazuje się jednak, że nie dane mu jest odpocząć. Przypomnijcie sobie te fragmenty noweli, które mówią o pobycie w latarni. Zwróćcie uwagę na przeżycia Skawińskiego. Szczególnie uważnie prześledźcie wydarzenia związane z "Panem Tadeuszem". Lektura epopei i jej konsekwencje to punkt kulminacyjny noweli. (przypominamy sobie przy okazji cechy gatunku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz