Z epoki Krasickiego (pamiętacie - oświecenie) "krótki skok" do przodu i jesteśmy w epoce romantyzmu. Tu zatrzymamy się trochę dłużej. Na liście lektur obowiązkowych jest sporo utworów romantycznych. Nasi wybitni twórcy: Mickiewicz, Słowacki, Norwid tworzyli w tej właśnie epoce. Wszystkie te teksty czytaliśmy już i omawialiśmy na lekcjach. Teraz pora na powtórzenie.
Zaczniemy od Mickiewicza i jego "Reduty Ordona".
Ten długi wiersz, właściwie poemat powstał po powstaniu listopadowym (1831) i jest z nim tematycznie związany. Opowiada o jednym z powstańczych epizodów. Przypomnijcie sobie, jakie to wydarzenie. Szczegółowe informacje można znaleźć w Wikipedii (oczywiście nie musicie znać tej historii ze szczegółami, ale trzeba ogólnie wiedzieć kto z kim walczył, kiedy to się działo i kim był Ordon)
Zwróćcie uwagę, że w tytule pojawia się dopisek - "Opowiadanie adiutanta". Cały tekst ma zatem formę monologu oficera, uczestnika, a raczej obserwatora wydarzeń. (z pewnej odległości). Mówi on na początku: "Nam strzelać nie kazano, wstąpiłem na działo". Obserwuje wydarzenia rozgrywające się na placu boju. Widzi jak masa wojsk rosyjskich zbliża się do reduty " długą, czarną kolumną jako lawa błota nasypana iskrami bagnetów". Armia nieprzyjaciela jak morze zaczyna zalewać polską redutę. Obrońcy mają zaledwie sześć dział, ale bronią się dzielnie. Opis walki jest niezwykle dynamiczny. Zamieszczam link do tekstu, a oprócz tego poproszę o odnalezienie w poprzednich wpisach na blogu linku do fragmentu filmu "Syzyfowe prace". Jak pamiętacie utwór ten recytował w czasie lekcji języka polskiego Zygier.
Na podstawie repetytoriów przypomnijcie sobie, w jaki sposób ukazane zostały dwa walczące wojska i jaką rolę pełni w obrazie bitwy kontrast. Może jeszcze pamiętacie, jak mówiliśmy o symbolicznym znaczeniu kolorów - zwłaszcza bieli i czerni. Jeśli nie, odsyłam do notatek w zeszytach z klasy siódmej 😊 .
Ostatnią sprawą (ale ważną) w związku z "Redutą Ordona" jest język, środki poetyckie. Poszukajcie w opisie bitwy przykładów animizacji, apostrofy, epitetów, porównań, pytań retorycznych, wyrazów dźwiękonaśladowczych.
Dodam jeszcze, że rysunkowa notatka do tego tematu jest w przygotowaniu, dołączę wkrótce.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Reduta_nr_54
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/reduta-ordona.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz