poniedzia艂ek, 11 maja 2020

Troch臋 ostatnio zaniedba艂em rysunkowe notatki. Przyznaj臋.馃槳 Nasze zdalne nauczanie przenios艂o si臋 na platform臋 classroom. Przygotowanie materia艂贸w i sprawdzanie wymaga du偶o czasu.
Ostatnio z klas膮 贸sm膮 przypominamy sobie "Dziady". Zawie艣my zatem na jaki艣 czas "Pana Tadeusza" (mam troch臋 rysunk贸w, ale musz臋 je jeszcze opracowa膰) i przyjrzyjmy si臋 planszy po艣wi臋conej dramatowi Mickiewicza.
"Dziady" wile艅sko - kowie艅skie, czyli II. cz臋艣膰 dramatu, to utw贸r pos臋pny i tajemniczy, pe艂en zjaw, duch贸w i obrz臋dowej magii. U jego 藕r贸de艂 jest stary, poga艅ski obyczaj dziad贸w, obchodzony podobno jeszcze na ziemiach wschodnich, czyli na polskich Kresach, jeszcze za czas贸w Mickiewicza. Poeta pisze o tym we wst臋pie do II. cz臋艣ci.
W rysunkowej notatce widzimy kaplic臋, w kt贸rej odbywa艂 si臋 obrz臋d. Ukazani s膮 te偶 jego uczestnicy - lud wiejski pod przewodnictwem tajemniczego Gu艣larza. Gu艣larz przywo艂uje duchy zmar艂ych. pojawiaj膮 si臋 kolejno trzy rodzaje: duchy lekkie pod postaci膮 anio艂k贸w - J贸zio i R贸zia, straszliwy duch Widmo z艂ego pana, a wreszcie duch Zosi, lekkomyslnej i p艂ochej pasterki. Opowiadaj膮 one o swoich winach i karze, jaka ich spotka艂a.
Ca艂y obrz臋d dziad贸w niesie,wed艂ug Mickiewicza, wa偶ne przes艂anie moralne. Poucza, jakich b艂臋d贸w nale偶y w 偶yciu unikac, aby zas艂u偶y膰 na niebo. W zadziwiaj膮cy spos贸b 艂膮cz膮 si臋 w "Dziadach" wierzenia poga艅skie z prawdami wiary chrze艣cija艅skiej. Zach臋cam do przeanalizowania rysunkowej notatki.


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz