Podsumujmy "Treny". Podaję zagadnienia do kartkówki (poniedziałek), tym razem w formie pytań.
1. Jakie wydarzenie z życia Jana Kochanowskiego spowodowało, że napisał "Treny". W jakim okresie życia poety powstały te utwory?
2. Czym cechuje się utwór poetycki, który nazywamy trenem?
3. Kto jest podmiotem lirycznym w "Trenach" Kochanowskiego? Jakie uczucia podmiotu lirycznego znalazły wyraz w tych utworach? Kto lub co jest adresatem jego wypowiedzi w różnych trenach (oczywiście tych omawianych)?
4. Jak ukazał śmierć w "Trenie I"?
5. W jaki sposób przedstawił los córki w "Trenie V"? Co to jest porównanie homeryckie?
6. Jaki jest obraz dziecka w "Trenie VIII"?
7. Jakie nawiązania do literatury, filozofii starożytnej oraz mitologii pojawiają się w poznanych mitach?
8. Czy potrafisz wskazać w wierszu: apostrofę, porównanie homeryckie, powtórzenie, pytanie retoryczne, metaforę. Co oznacza pojęcie "archaizm"? Kiedy powstaje kontrast?
Krótko o "Trenach"
Ta krótka informacja o treści omawianych trenów przyda się może do szybkiego powtórzenia:
W "Trenie I" podmiot liryczny (ojciec rozpaczający po śmierci dziecka) przywołuje obraz śmierci jako smoka pożerającego bezbronne "słowiczki". Metafora ta wyraża bezsilność rodziców, którzy w żaden sposób nie są w stanie przeciwstawić się losowi. Pozostaje im tylko płacz i żałoba.
W "Trenie V" pojawia się obraz młodego drzewka oliwnego, które zostało podcięte przez nieostrożnego sadownika. Jest to przykład porównania homeryckiego. Orszulka porównana została do delikatnego drzewka.
W "Trenie VII" podmiot liryczny, widząc ubranka córki, odczuwa najgłębszy żal. Rzeczy te ("letniczek, uploteczki") przypominają mu żywą Orszulkę i tym bardziej potęgują cierpienie. Najtrudniejsza jest świadomość nieodwracalności, brak nadziei.
W "Trenie VIII" pojawia się obraz domu pogrążonego w smutku i żałobie. Jednocześnie podmiot liryczny przypomina sobie ten sam dom pełen radości, śmiechu. Taki radosny nastrój wnosiła Orszulka. Te dwa, zestawione ze sobą obrazy tworzą kontrast.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz