środa, 2 października 2024

Tajemniczy ksiądz Robak

 Odkrywamy powoli na lekcjach tajemnice najważniejszego z bohaterów "Pana Tadeusza", czyli księdza Robaka. Znamy już jego awanturniczą przeszłość z opowieści Gerwazego (którego trudno jednak uznać za obiektywnego świadka). Należy uważnie zapoznać się z wyznaniem Księdza Robaka na łożu śmierci, dopiero wtedy zrozumiemy, kim i jaki naprawdę był. Wielkie znaczenie ma także jego działalność jako mnicha i emisariusza. 

Aby tę obszerną wiedzę o Jacku uporządkować, warto posłuchać tego wykładu. A do własnych notatek możecie wykorzystać planszę, która ukazuje "podwójność" tego bohatera.

https://www.youtube.com/watch?v=YCcLnmRP67A


Co trzeba wiedzieć o Jacku Soplicy - księdzu Robaku?

JACEK

Pochodzi z niezbyt zamożnej szlachty, jest właścicielem niewielkiego majątku ziemskiego na Litwie.

Nazywany jest Wąsalem, ze względu na duże, czarne wąsy.

Inne przezwisko Jacka, to Wojewoda. Jacek jest nieformalnym przywódcą rodziny Sopliców i ma duży autorytet wśród okolicznej szlachty. Potrafi namówić szlachciców do głosowania na wskazaną przez siebie osobę w czasie sejmików. Dlatego bogaty Stolnik Horeszko zabiega o przyjaźń Jacka.

Jacek jest typowym przedstawicielem swojego stanu: odważny i waleczny, świetnie posługuje się bronią, doskonale strzela. Lubi zabawy, hulanki. Cechuje go ambicja i duma. Uważa, że jest godny ręki panny z magnackiego rodu (córki Stolnika). Nie potrafi pogodzić się z odmową. Jest porywczy, impulsywny – zabija Stolnika w czasie napadu Rosjan na zamek. Z tę zbrodnię będzie pokutował do końca życia, jako ksiądz Robak.

W osobie Jacka widać wady i zalety polskiej szlachty. Do wad należy skłonność do awanturnictwa oraz kierowanie się wybujałą dumą.

ROBAK

Jest zakonnym kwestarzem, bernardynem. Wstąpił do zakonu i przybrał nazwisko Robak, które ma oznaczać upokorzenie i pokutę za winę pychy. (zabójstwo Stolnika)

Ubrany w brązowy habit bernardyński, przepasany sznurem z węzłami. Na jego surowej twarzy widać szramy po odniesionych ranach. Ma energiczne, żołnierskie ruchy. Jest doskonałym strzelcem – wszystko to wskazuje na jego żołnierską przeszłość.

Prowadzi na Litwie działalność tajnego emisariusza politycznego. Jego celem jest nakłonienie szlachty do udziału w powstaniu przeciwko Rosjanom przed wkroczeniem wojsk Napoleona.

Jego działania niweczy Gerwazy, który skłania szlachtę do napadu na Soplicowo.

Mimo to Ksiądz Robak w czasie bitwy ratuje życie Gerwazemu i Hrabiemu i przebacza mu. Chce się pojednać z dawnym wrogiem. Kieruje się nie prywatą, ale patriotycznymi pobudkami. Jest już zupełnie inną osobą, niż w młodości. Za swoje zasługi zostaje po śmierci zrehabilitowany i odznaczony Legią Honorową.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz