środa, 9 października 2024

Muzyczna opowieść o historii, czyli koncert Jankiela

 

Żyd – Jankiel jest ciekawą postacią. Na co dzień prowadzi karczmę, w której spotykają się mieszkańcy Soplicowa i okolic. O takim zgromadzeniu szlachty pisze Mickiewicz w księdze IV. „Dyplomatyka i łowy”. Właśnie wtedy ksiądz Robak prowadzi swoją działalność polityczną i konspiracyjną, pokazuje szlachcie tabakierę z miniaturowym obrazkiem, ukazującym Napoleona, wielkiego, zwycięskiego wodza, który daje Polakom nadzieję na niepodległość. Polacy jednak nie powinni biernie czekać, licząc na to, że to Francuzi dadzą im wolność, mówi Robak. Sami powinni zacząć działać, jeszcze zanim pojawią się zwycięskie wojska francuskie. Jankiel jest wtedy gdzieś w tle, usługuje gościom, podając potrawy i napoje. Poźniej jeszcze kilka razy pojawia się w różnych sytuacjach, zawsze ukazany w sympatycznym, pozytywnym świetle. Zależy mu na sprawach polskich, mimo że nie jest Polakiem z pochodzenia. Na pierwszy plan wysunie się w końcowej części księgi XII., kiedy wspaniale zagra na cymbałach. Jego gra wyczaruje obrazy z historii Polski. Jakie?

1. Uchwalenie Konstytucji 3-go Maja. Ta pierwsza w Europie Konstytucja miała zreformować państwo i uchronić je przed upadkiem. Był to rok 1791.



2. Konfederacja targowicka. Nie wszystkim Polakom zależało na uratowaniu Ojczyzny przed zaborami. Część magnatów uważała, że reformy są zamachem na szlachecką wolność, dlatego sprzymierzyli się z Rosjanami i zawiązali konfederację targowicką. Później stała się ona symbolem zdrady narodowej.

3. Rzeź Pragi. W czasie powstania kościuszkowskiego zdarzył się tragiczny epizod. Wojska rosyjskie, które uderzyły na Warszawę, dokonały w 1794 straszliwego pogromu ludności cywilnej na warszawskiej Pradze. Zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

4. Powstanie Legionów Polskich we Włoszech. Po utracie niepodległości Polacy nie stracili nadziei na odzysknie wolnej Ojczyzny. Wielu udało się na emigrację i już wkrótce (1797 r.) we Włoszech utworzono wojsko – legiony, które miały walczyć u boku armii francuskiej o niepodległą Polskę. Wtedy powstała też pieśń – „Mazurek Dąbrowskiego”, obecny nasz hymn narodowy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz