sobota, 28 maja 2022

Fatalna pięta Achillesa

 Achilles to był ktoś! Prawdziwy superbohater spod Troi. "Iliada" Homera zaczyna się tak: "Gniew Achillesa, syna Peleja, opiewaj, bogini,/Gniew złowrogi, co krocie klęsk na Achajów sprowadził...". Poza tym, że Achilles był wyjątkowo dzielnym, nieustraszonym wojownikiem, to jeszcze trudno było zrobić mu krzywdę. Dlaczego? Otóż jego matka - nereida (czyli morska nimfa) zanurzyła go w wodach Styksu, co dało mu tę moc. (odporność na wszelkie rany i uderzenia) 😉 Ponieważ jednak mamusia trzymała małego Achilleska za piętę, wody rzeki nie obmyły tej części ciała i właśnie pięta (nie wiemy - prawa, czy lewa) narażona była na ciosy. Wykorzystał to Parys, który strzelił z łuku i w ten sposób wyeliminował groźnego Achillesa z pola walki pod Troją. Cóż, każdy ma jakiś słaby punkt. Dlatego dzisiaj mówimy o czyjejś słabości, słabej stronie - pięta Achillesa. Na przykład czyjąś piętą Achillesa może być matematyka... albo polski. 😉 Życzę Wam, żebyście nie mieli za dużo takich pięt.



piątek, 27 maja 2022

Czy na Olimpie panował olimpijski spokój?

 Olimpijski spokój to spokój niczym niezmącony, harmonia i błoga cisza niezakłócana sporami. Czy tak właśnie było na Olimpie, gdzie według Greków mieszkali pełni temperamentu bogowie? No chyba nie. Zeus często ciskał gromami, a jego żona - Hera talerzami 😂 z powodu niewierności małżonka, Ares wściekał się i często szukał zaczepki (był przecież bogiem wojny) i tak dalej... A zatem nie była to sielanka. Dlaczego zatem mówimy dzisiaj o olimpijskim spokoju? Pewnie chodzi tu o ludzi i ich zwyczaj zawieszania sporów, wojen i konfliktów na czas igrzysk olimpijskich, które jak wiemy odbywały się już w czasach starożytnych. Olimpijski spokój jest dobrem bardzo pożądanym.



czwartek, 26 maja 2022

Pandoro, nie otwieraj tej puszki!

 Jak wiecie Pandora była bardzo ciekawa. Chciała koniecznie zajrzeć do puszki, którą podarowali jej bogowie. Namówiła więc swojego męża - Epimeteusza, aby otworzyli szkatułkę. Gdyby wiedzieli, co było w środku, na pewno by tego nie zrobili. Z wnętrza wydostały się bowiem najpaskudniejsze paskudztwa, jakie tylko potrafili wymyślić zazdrośni bogowie, i rozprzestrzeniły się po całej ziemi. Były to choroby, zarazy i nieszczęścia. Zaczęły one odtąd prześladować ludzi. Tak oto Zeus zemścił się na dobrym Prometeuszu, który chciał dla ludzi jak najlepiej. Mit ten tłumaczy, skąd wzięły się wszelkie ludzkie strapienia, wszystko, co zakłóca radość życia na Ziemi. Tak to sobie zgrabnie starożytni Grecy wyjaśnili. Gdyby nie fatalna puszka, byłoby fajnie. 😕 Puszka Pandory została też w naszej frazeologii. Jeśli ktoś mówi, że "otworzyła się puszka Pandory", ma na myśli jakieś liczne nieszczęścia, które zaczęły trapić pojedynczego człowieka albo grupę ludzi. Zapamiętajcie ten związek frazeologiczny.



sobota, 21 maja 2022

Herakles i gramatyka

 Czy sławny Herakles poradziłby sobie z wykresami zdań? I czy byłoby to zadanie godne tego herosa? Mam nadzieję, że pamiętacie jeszcze dwanaście trudnych prac, które musiał wykonać na rozkaz króla Eurysteusza. A oto zadanie dla was. Przedstawcie na wykresach podane niżej zdania. Jeśli ktoś prawidłowo wykona tę niełatwą pracę, na pewno na kartkówce zdobędzie piątkę.

Zdania:

Potężny Herakles wykonał wszystkie trudne zadania.

Heros zaciekle walczył z hydrą lernejską.

Przez cały rok Herakles ścigał złotorogą łanię bogini łowów.

Augiasz polecił Heraklesowi oczyścić swoje wielkie stajnie.

Sprytny Herakles przepuścił przez stajnie wody rzeki.

Królowa Amazonek posiadała cudowny pas.

Herakles odebrał Amazonce niezwykły pas.

piątek, 20 maja 2022

Wykres zdania w czterech prostych krokach

 Chciałbym, abyście poćwiczyli sobie rysowanie wykresów zdań pojedynczych. Nie jest to takie trudne. Na poniższych planszach znajdziecie opis kolejnych czynności na przykładzie zdania: Nasz nauczyciel historii ciekawie opowiada o bohaterach mitologicznych. Każda plansza zawiera miejsce na Wasz przykład. Spróbujcie ułożyć własne zdanie, zaczynając od podmiotu i orzeczenia. Dodajcie jakieś określenia tak, aby powstała grupa podmiotu i grupa orzeczenia. Wreszcie narysujcie wykres swojego zdania. Życzę Wam sukcesu na kartkówce.😉 A zatem krok pierwszy.

Teraz krok drugi.
Robimy krok trzeci.
Finisz, czyli krok czwarty.






poniedziałek, 9 maja 2022

Rozpoznajemy części mowy

 Najpierw teoria, później praktyka. Jeśli już zapamiętaliście najważniejsze wiadomości o częściach mowy, sprawdźcie swoją wiedzę wykonując ćwiczenia, do których linki zamieszczam niżej.

Rozpoznajemy i porządkujemy części mowy

Określamy przypadek


niedziela, 8 maja 2022

Powtarzamy części mowy

 Pora uporządkować wiadomości o częściach mowy. W klasie piątej powinniśmy już rozpoznawać różne części mowy, a także poprawnie je odmieniać oraz określać ich formę gramatyczną. Postarajcie się powtórzyć sobie to, czego uczyliśmy się na lekcjach w szkole. Na blogu postaram się zamieścić ćwiczenia, które pozwolą wam przed sprawdzianem "przetestować" własną wiedzę. Dzisiaj pierwsza "porcja" pytań.

części mowy - test 1