niedziela, 10 grudnia 2023

Poeta i malarz ukazują bitwę

 Chciałbym Wam zaprezentować obraz Wojciecha Kossaka "Bitwa o Olszynkę Grochowską". Jest to znane i często reprodukowane dzieło, ukazujące jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego. 


Na pierwszym planie widać szereg piechurów idących do ataku. Z lewej strony widzimy oficera z szablą w dłoni. Na głowie nie ma czapki, pewnie zgubił ją w bitewnym zamieszaniu. Żołnierze strzelają, jeden ładuje karabin, inny wypuścił broń z ręki i pada trafiony kulą przeciwnika. Możemy sobie wyobrazić odgłosy wystrzałów... Dzieło malarza przemawia do wyobraźni. A opis poety?

Kiedy czytamy o bitwie, jak na przykład w "Reducie Ordona", tym bardziej musimy wysilić naszą wyobraźnię. Przecież pisarz, poeta stara się namalować bitwę słowami, a nie jest to łatwa sztuka. Jak pokazać dramatyzm i dynamikę wydarzeń? Mickiewicz zrobił to w sposób mistrzowski. Jego niezwykle emocjonalny i plastyczny opis może przemówić do wrażliwości nawet współczesnego czytelnika. A może się mylę? Jeśli jednak tekst ten trafia "na warsztat" muzyków hip-hop, o czym się przekonaliśmy słuchając "Reduty" w wykonaniu grupy "Trzeci wymiar", to chyba coś w tym jest. Ale co? Czy tylko rytm? No nie, jest też kunszt poetycki i wielka idea.

Na kolejnej lekcji poświęconej wierszowi Mickiewicza zajmiemy się środkami językowymi. Zamieszczam link do ćwiczenia na learningapps.

Środki stylistyczne w "Reducie Ordona"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz