czwartek, 30 listopada 2023

Jak napisać opowiadanie?

 Często opowiadamy sobie jakieś historie. Opowiadanie jest na pozór łatwe. Trzeba po prostu przedstawić w odpowiedniej kolejności (najczęściej chronologicznej) jakieś wydarzenia - rzeczywiste lub wymyślone. Opowiadać ciekawie, tak, aby słuchacze byli zainteresowani i przejęci historią, jest jednak dużo trudniej. Nie jest łatwa również forma pisemna opowiadania, z którą spotykamy się w szkole. Powinniście pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze - narracja

Narrator jest w opowiadaniu najważniejszy. To on opowiada, przedstawia cały świat: miejsca, postacie, zdarzenia. Można prowadzić narrację z punktu widzenia narratora wszechwiedzącego, w trzeciej osobie lub z punktu widzenia narratora - bohatera, w pierwszej osobie. Ten drugi narrator bierze udział w wydarzeniach, jest w środku świata przedstawionego, podczas gdy ten pierwszy - jakby na zewnątrz.

Po drugie - wydarzenia

Muszą się toczyć wartko i być logicznie połączone. Starajcie się, aby było dynamicznie i ciekawie, wprowadzajcie zwroty akcji. Możecie czasem wprowadzić informacje o tym, co wydarzyło się wcześniej (zanim zaczęła się właściwa akcja) nazywa się to restrospekcją, ale pamiętajcie, aby się nie pogubić i żeby było to jakoś sensownie uzasadnione. Akcja powinna toczyć się do jakiegoś punktu kulminacyjnego i kończyć się wydarzeniem rozwiązującym ją. Warto pomyśleć o ciekawej puencie.

Po trzecie - elementy opisowe

W opowiadaniu ważne jest budowanie atmosfery, a także charakterów postaci. Temu będą służyć krótkie opisy np. miejsc, osób, przedmiotów. Dodadzą one barwy, kolorytu waszemu opowiadaniu, ale nie powinny być oczywiście zbyt długie. Wprowadzajcie także słownictwo określające przeżycia bohaterów. Niech wasze postacie będą ludźmi, którzy doświadczają różnych emocji.

Po czwarte - dialogi

Narrator nie powinien mówić wszystkiego. Przecież wasi bohaterowie czasami rozmawiają. Wprowadźcie więc do swojego opowiadania dialogi, które ożywią i zdynamizują waszą historię. Pamiętajcie tylko, żeby wypowiedzi nie były zbyt długie i żeby całe opowiadanie nie zamieniło się w jeden wielki dialog. Niech narrator czuwa 😁

Po piąte - kompozycja

Jest to sprawa dość dowolna. Ogólnie jednak przyjmuje się, że w opowiadaniu (podobnie jak w innych pracach) powinien być wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jak one będą wyglądały, to już zależy od was. Mile widziana jest oryginalność i pomysłowość.

Na koniec życzę wspaniałych pomysłów na twórcze opowiadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz