Witam Was ponownie po długiej dość przerwie na rysunkowych notatkach. Chciałbym dzisiaj opowiedzieć Wam o porównaniach. W języku codziennym posługujemy się nimi często, nawet bardzo czesto i czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy w tego, że używamy czegoś takiego jak porównanie. A zatem, czym jest porównanie? Najprosciej mówiąc to jakby zestawienie dwóch elementów, które jakoś mam się kojarzą, bo są w jakiś sposób podobne. Te dwa elementy w języku połaczone są najczęściej słowem "jak". Mogą być też inne słowa: jakby, niby, na kształt... Wszystkie wyrażają jakieś podobieństwo. Mówimy na przykład... odważny jak lew. Dlaczego? Bo lew - król zwierząt o dumnej grzywie kojarzy nam się z odwagą. Od bardzo dawna w kulturze jest symbolem potęgi królewskiej, władzy... . Nie wiem, czy lwy w naturze mają jakieś charaktery i czy są na przykład odważne. Pewnie czasami są tchórzliwe, jak spotkają się na przykład z kilkoma słoniami albo stadem bawołów afrykańskich? Faktem jest, że odważny bywa najczęściej człowiek (tak jak i tchórzliwy), ale czy odważny jak lew? W porównaniu jednak mamy postać lwa. Mówimy też czasem, że ktoś ma lwie serce, czyli jest nieustraszony, ale to już nie jest porównanie.
Innym przykładem zwierzęcia znanego z porównania jest osioł. Przyjęło się mowić, że ktoś jest uparty jak osioł. Podobno rzeczywiście sympatyczne kłapouchy odznaczają się uporem. Nie wiem, bo nigdy nie byłem posiadaczem osła. W kazdym razie to sympatyczne zwierzę stało się dla nas symbolem uporu.
Jest jeszcze sporo innych zwierzątek obecnych w porównaniach np. mówimy, że ktoś jest pracowity jak pszczółka. A może wam przyjdą do głowy jakieś zwierzęce porównania? Porozmawiamy o nich na jednej z najbliższych lekcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz