środa, 15 stycznia 2020

Wejdźmy teraz do domu bogatego Rzymianina. Po przeczytaniu „Quo vadis” wiecie, że najzamożniejsi obywatele, patrycjusze żyli sobie bardzo wygodnie, w obszernych willach, w których było mnóstwo pomieszczeń o rozmaitym przeznaczeniu. Sercem domu było atrium – duża, prostokątna sala otoczona kolumnadą. Podłoga atrium była często wyłożona kolorową mozaiką, a ma środku tego pomieszczenia znajdował się niewielki basen z wodą i różnymi wodnymi roślinami, rzeźbami… Nad basenem był otwór w dachu, więc woda deszczowa mogła sobie spływać do zbiornika. Z atrium otwierał się widok przez całą długość domu na perystyl, czyli niewielki, wewnętrzny ogródek.
W różnych miejscach powieści znajdziecie opisy rzymskiego domu. Pamiętacie o tym, że autor powieści historycznej dba o to, aby czytelnik otrzymał wierny i dokładny obraz epoki. Wróćcie do opisu domu Aulusa Plaucjusza, Petroniusza czy Winicjusza. Przenieście się w wyobraźni w te miejsca. Może wam w tym pomoże obrazek, który zamieszczam.
Na koniec jeszcze krótka uwaga ortograficzna. Jak wiecie nazwy mieszkanców miast piszemy małą literą np. rzymianin. Dlaczego zatem w pierwszym zdaniu napisałem "Rzymianin". Odpowiedź jest prosta i znajdziecie ją w każdym słowniku ortograficznym. Chodzi tu oczywiście o obywatela państwa rzymskiego.

Czy wiecie, jak wygladał rzymski żołnierz, oficer? Jest całkiem sporo zdjęć w Internecie 😊
Ja podjąłem próbę narysowania postaci naszego bohatera - Marka Winicjusza. Jak może wiecie był on trybunem, czyli wyższym oficerem w armii rzymskiej. Ta wspaniale zorganizowana armia składała się z wielu legionów strzegących granic rozległego imperium. Na czele legionu stał legat, a trybunowie  stanowili "korpus" oficerski. Marek wrócił właśnie z wojennej wyprawy z Azji Mniejszej, gdzie walczył z Partami. Podczas rozmowy z wujkiem - Petroniuszem wyznaje: "Nie dosięgły mnie strzały Partów, ale trafił mnie grot Amora". I tu zaczyna się cała historia... (odsyłam do poprzedniej rysukowej notatki).
Jak wyglądał Marek? Posłużę się słowami Sienkiewicza. Fragment pochodzi z rozdziału VII (tego opisującego ucztę w pałacu Nerona". "Ciało okrywała mu szkarłatna tunika (...) Ramiona miał nagie, ozdobione dwoma szerokimi, złotymi naramiennikami upiętymi powyżej łokci, niżej starannie oczyszczone z włosów, gładkie lecz zbyt muskularne, prawdziwe ramiona żołnierza, stworzone do miecz i tarczy. Ze swymi zrośniętymi nad nosem brwiami, z pysznymi oczyma i smagłą cerą był jakby uosobieniem młodości i siły".
No i Ligia jakby zakochała się trochę w tym przystojniaku. 😉

wtorek, 14 stycznia 2020

Może ktoś w ferie "odwiedzi" rysunkowe notatki :) Pozdrawiam i dodaję planszę, która tym razem ma formę zbliżoną do komiksu. Temat notatki - przebieg wątku głównego w powieści Sienkiewicza. Starałem się na jednej zaledwie karcie umieścić w formie obrazkowej najważniejsze wydarzenia tworzące główny wątek baaardzo obszernego dzieła,jakim jest "Quo vadis". Mam nadzieję, że moje "dzieło" pomoże wam utrwalić sobie i poukładać przygody i przeżycia bohaterów. Proszę o przypomnienie sobie i zapamiętanie takich pojęć jak: fabuła, wątek, akcja.



wtorek, 7 stycznia 2020

Kolejna rysunkowa notatka o bohaterach "Quo vadis". Tym razem widzimy na portretach postacie historyczne. Ich wygląd może nie zawsze będzie zgodny z opisem Sienkiewicza (patrz - Neron), ale nie to jest najistotniejsze. Mam nadzieję, że plansza pomoże wam zapamiętać trudne, rzymskie imiona postaci oraz podstawowe informacje. Spróbujcie połączyć imiona z krótką prezentacją, a następnie cytatem, który znajduje się po prawej stronie notatki na górze. Przeczytajcie uważnie cytaty, a sporo dowiecie się o postaciach historycznych w powieści.
Jeszcze krótkie wyjaśnienie, do czego służą symbole w lewej dolnej części planszy. Proponuję, aby się zastanowić, którzy z bohaterów reprezentują "stary" rzymski świat, a którzy nową wówczas religię - chrześcijaństwo. Następnie pomyślcie, kto jest postacią pozytywną, a kto negatywną.
W następnym "odcinku" zajmiemy się wydarzeniami, czyli fabułą powieści.

niedziela, 5 stycznia 2020

W dzisiejszej notatce rysunkowej zajmiemy się postaciami z powieści Henryka Sienkiewicza. Jak w każdej powieści jest ich wiele. Wśród postaci powieściowych (dotyczy to każdej prawie powieści) wyróżnimy postać główną - głównego bohatera oraz postacie drugoplanowe i epizodyczne. Plansza, którą zamieszczam będzie wymagała od was nieco większej aktywności. Nie wystarczy ją "przeczytać", ale trzeba także zastanowić się nad pytaniami. Oto one:
Co łączy, a co różni postacie nr 1 i 2?
Które z przedstawionych postaci są bohaterami dynamicznymi? (trzeba przypomnieć sobie to pojęcie)
Co łączy wszystkie postacie po prawej stronie planszy? (nr 2,5,6,7,9,10)
Bohaterowie powieści Sienkiewicza pochodzą z różnych narodów:
Która postać jest na pewno Rzymianinem?
Kto pochodzi z Grecji?
Z jakiego kraju pochodzi postać nr 10?
Które z postaci cechują się wielką siłą fizyczną?
W jakich okolicznościach "spotkali się" dwaj siłacze?
Która z ukazanych postaci należy do patrycjuszowskiego rodu?
Która z postaci pochodzi z rodu królewskiego?
Jakie "wspólne interesy" łączą postacie nr 1 i 3?
W jakich okolicznościch poznały się postacie nr 3 i 9?
Która z postaci jest niewolnikiem lub niewolnicą i do kogo należy?
Kim jest z zawodu postać nr 9?
W kolejnej notatce rysunkowej pojawią się postacie historyczne i związane z nimi pytania.