Czy potrafimy wyobrazić sobie Wszechświat? Nie potrafimy. Takich wielkości, jakie istnieją w kosmosie nie potrafi (chyba) wyobrazić sobie nasz umysł. Powiemy na przykład, że z Ziemi do Księżyca albo do Marsa jest daleko. No tak, tylko co to znaczy, skoro dla nas na przykład do Paryża czy tym bardziej Nowego Jorku też jest daleko. Na naszej planecie liczymy odległość w kilometrach. Obliczanie odległości w kosmosie w kilometrach nie ma większego sensu. Stosuje się tu pojęcie lat świetlnych, jako miary odległości. Sprawdźcie sobie, jak długo biegnie światło od najbliższej nam gwiazdy, czyli Słońca oraz najbliższej nam poza Słońcem. Nazywa się ona Proxima Centauri. Dodam, że światło biegnie z prędkością 300 000 km na sekundę.
Mówiliśmy dzisiaj na lekcji w piątej klasie, że trudno jest wyobrazić sobie Wszechświat, Kosmos. To co nam się wydaje wielkie, na przykład Ziemia, nasza planeta, w skali kosmicznej jest niewielkie, maleńkie, prawie niezauważalne. Obrazowo powiedział o tym poeta, Czesław Miłosz, w wierszu "Przypowieść o maku". Porównał Ziemię do ziarnka maku, które znajduje się w makówce (czyżby chodziło mu o naszą galaktykę?). Makówka rośnie w ogrodzie. Może ogród jest obrazem całego Wszechświata, w którym jest wielka??? liczba galaktyk (makówek). Wobec tego ogromu pozostaje mam, ludziom, przyznać, że bardzo jesteśmy mali i zadumać się nad wielkością otaczającego nas Kosmosu. Sprzyja temu obserwacja nocnego nieba, do czego zachęcam.😀 No i dodaję oczywiście rysunkową notatkę z dzisiejszych zajęć.
Zachęcam was też do obejrzenia bardzo krótkiego filmiku na temat, który nas interesuje. Mówi on o tym, co uczeni już na temat Kosmosu wiedzą (na podstawie obserwacji) oraz o tym, czego się jedynie domyślają. https://www.youtube.com/watch?v=LQh0m9y6qtM
Jeśli ktoś zainteresował się tematyką i chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o Wszechświecie, może przeczytać książkę, której fragment poznaliśmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz