Jak się nie zgubić w gąszczu powieściowych postaci? Oto jest pytanie!😉 Uważne przeczytanie tekstu jest oczywiście podstawą. Musicie się oczywiście skupić na śledzeniu losów głównego bohatera - Marcina Borowiecza. To jego perypetie życiowe stanowią główny wątek powieści. Kolejną postacią, którą trzeba dobrze znać jest Andrzej Radek. Tym bohaterom poświęcimy najwięcej uwagi na lekcjach. Zauważcie, że pochodzą oni z różnych środowisk - drobnej szlachty (Borowicz) oraz chłopstwa (Radek).
Kiedy będziecie czytać o losach Marcina, zetkniecie się naprawdę z wieloma postaciami. Tak to jest w gatunku literackim, który nazywamy powieścią. Niektorzy z bohaterów okażą się bardzo ważni np. Bernard Zygier, inni pojawią się na chwilę w powieściowym świecie, by później zniknąć. Będą to postacie epizodyczne. Nawet one mają przez chwilę swoją ważną rolę do odegrania - podobnie jak drugoplanowi aktorzy na teatralnej scenie. Pamiętacie na przykład Michcika ze szkoły w Owczarach albo biednego, mało zdolnego ucznia Gumowicza, który naprawdę budzi współczucie. W "Syzyfowych pracach" jest wiele takich mistrzowskich portretów, zalewdwie zarysowanych.
Zwróćcie uwagę na postacie nauczycieli klerykowskiego gimazjum. W powieści jest cała ich "galeria". (taka galeria znajduje się także w jednej z moich rysunkowych notatek z października ubiełego roku). Doskonały jest literacki portret nauczyciela wiejskiego - Wiechowskiego czy też nauczyciela, który pomógł Andrzejowi Radkowi - chorego na suchoty "Kawki" Paluszkiewicza.
Obowiązkowo trzeba pamiętać o takich postaciach jak matka głównego bohatera czy też dziewczyna, w której się zakochał przed maturą. Czy pamiętacie, jak się nazywała?
Zamieszczam niżej rysunkową notatkę, która może okaże dla kogoś z was pomocna w uporządkowaniu wiedzy o postaciach i przygotowaniu własnej notatki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz