Witam po Świętach i zapraszam do dalszej podróży po świecie literatury z naszym rysunkowym notatnikiem. W ostatnim czasie przeczytaliśmy w klasie ósmej powieść Sienkiewicza "Quo vadis"- dzieło naprawdę poważnie, zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i rozmiary. Zanim jednak przejdziemy do omówienia samego utworu, warto chwilę poświęcić autorowi. Henryka Sienkiewicza już trochę znamy, ponieważ w piatej klasie omawialiśmy "W pustyni i w puszczy". Pewnie pamiętacie jeszcze afrykańskie przygody Stasia i Nel. W dzisiejszej rysunkowej notatce chciałbym wam zaprezentować życie i twórczość pisarza z naciskiem na jego powieści historyczne. Pamiętajcie o tym, że Sienkiewicz był głównie powieściopisarzem historycznym.
Czytanie rysunkowej notatki rozpocznijcie oczywiście od daty urodzenia. Urodzony na Podlasiu, w Woli Okrzejskiej (a więc całkiem niedaleko naszego miasta), później związany głównie z Warszawą, choć był człowiekiem "żyjącym na walizkach", bardzo dużo podróżował po Europie i świecie. Plonem tych podróży były różne teksty literackie, widać to na naszej notatce. Wielkim dziełem Sienkiewicza była "Trylogia". Całe pokolenia Polaków zaczytywały się w tych trzech powieściach historycznych. Nazwiska takie jak Kmicic, Wołodyjowski, Zagłoba znane były chyba wszystkim od kołyski. Czy mówią one coś jeszcze najmłodszym pokoleniom? Zwróćcie uwagę, że pytanie, które zadałem nie jest wyłącznie retoryczne.
W kolejnej części notatki widzicie krótkie przypomnienie powieści "W pustyni i w puszczy" i jej bohaterów. Potem wzmianka o kolejnych powieściach historycznych: "Krzyżakach" i "Quo vadis". Tej ostatniej poświęcimy dokładniejsze notatki. Najważniejsze cechy powieści historycznej znajdziecie w lewym górnym rogu planszy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz