czwartek, 21 września 2023

Rzucaj daleko, sięgaj wysoko

 Wiersz Kazimierza Wierzyńskiego jest poświęcony sportowcowi. Temat rzadko spotykany w poezji. Czyżby sport był niezbyt "poetycki"? Niektóre dyscypliny tak (np. boks?), ale za to inne... Pomyślcie o takich, w których jest najwięcej liryzmu, czyli poetyckości 😁. Tak w ogóle chciałbym, żebyście zapamiętali pojęcie "liryka". Będziemy o niej mówili od czasu do czasu, szczególnie wtedy, kiedy spotkamy się z tekstem pisanym wierszem. 

Poeta - Wierzyński napisał w latach dwudziestych ubiegłego wieku, czyli ze sto lat temu wiersz "Dyskobol". Dyskobol to sportowiec, lekkoatleta, który rzuca dyskiem. Lekkoatleci rzucają różnymi przedmiotami, przeważnie ciężkimi 😉Rzut dyskiem należy do tych szacownych dyscyplin, które uprawiano już w starożytnej Grecji. Mamy na to dowód w postaci słynnej rzeźby Myrona (rzeźbiarza), którą możecie sobie obejrzeć w podręczniku na stronie 29. W tamtych czasach nie było jeszcze fotografii, więc dobrze, że ktoś utrwalił sportowca w tak trwałym materiale jak marmur. 😉 

Opis dyskobola w wierszu Wierzyńskiego jest naszpikowany środkami stylistycznymi, które sprawiają, że staje się on trochę mało czytelny (zrozumiały) No cóż, taka bywa poezja (liryka). Właściwie chodzi o rzut, o którym bezpośrednio mówi podmiot liryczny - dyskobol. Ten rzut staje się jakby symbolem życia jako dążenia do ambitnych celów, sięgania do gwiazd, przekraczania siebie. I w sporcie i w codziennym życiu stawianie sobie ambitnych celów jest ważne.

A właśnie, czy wiecie ile wynosi rekord świata w rzucie dyskiem i kto jest rekordzistą? A czy wiecie, że mieliśmy naszą mistrzynię olimpijską w tej dyscyplinie? Jak się nazywała i kiedy zdobyła medal? To są pytania dla dociekliwych.😊

Zamieszczam rysunkową notatkę do wiersza "Dyskobol".



wtorek, 19 września 2023

Teścik z formantami

 Język, którym posługujemy się na co dzień cały czas się zmienia. Nieustannie pojawiają się nowe słowa (neologizmy), inne wychodzą z użycia, stają się "niemodne", przestarzałe (archaizmy). Ten proces, zwłaszcza w naszych czasach zachodzi bardzo szybko. Zmianami w języku oraz opisem budowy słów zajmuje się dział gramatyki, który nazywamy słowotwórstwem.

Chciałbym, abyście utrwalili sobie pojęcia, z którymi stykamy się na lekcjach. Są one zupełnie nowe, dlatego trzeba się z nimi oswoić i zapamiętać. Spróbujcie po tych dwóch początkowych lekcjach ze słowotwórstwa rozwiązać krótki test ułożony przy pomocy aplikacji Learningapps. Oto link:

słowotwórstwo

czwartek, 7 września 2023

Zamieszanie wokół wieży Babel, czyli biblijne frazeologizmy

 Witam Wszystkich na blogu w nowym roku szkolnym. Zapraszam do korzystania tym razem siódmoklasistów. Będę tu zamieszczał rysunkowe notatki do lektur i tekstów z podręcznika WSiP "Zamieńmy słowo". Mam nadzieję, że skorzystacie i że staną się one inspiracją dla Waszych własnych rysunkowych notatek.

Zaczynamy od znanej biblijnej opowieści o wieży Babel. Jest to historia, która skłania do refleksji na temat ambicji (wygórowanych) oraz pokory (której często brak ludziom). O przesłaniu tego tekstu porozmawiamy jednak na lekcji tu natomiast chciałbym umieścić rysunkową notatkę dotyczącą frazeologizmów wywodzących się z Biblii. Jednym z nich jest "wieża Babel". Powiemy tak o miejscu, w którym jest wielu ludzi posługujących się różnymi językami. Współczesne miasta, porty lotnicze, miejsca atrakcyjne turystycznie to prawdziwe wieże Babel. W innym znaczeniu wieżą Babel nazwiemy miejsce, w którym panuje wielkie zamieszanie.

Jest jeszcze spora liczba "biblijnych" frazeologizmów. Chciałbym, żebyście poznali niektóre z nich. Przypomnijcie sobie, z jakimi opowieściami z Biblii są związane, jakie jest ich pochodzenie.