poniedziałek, 27 grudnia 2021

Obronić Plac Broni

 Mimo upływu czasu książka ta, w dodatku lektura (!) ciągle się "broni", budzi żywe, autentyczne emocje. Pierwsze wydanie ukazało się w 1906 roku, a więc już dość dawno temu. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o wojnie światowej, która wkrótce miała nadejść (1914) i zupełnie "przemeblować" Europę, w wyniku czego odrodziła się również Polska (1918). Wspominam o tym dlatego, że problemy takie jak "wojna, Ojczyzna, niepodległość" są w tej niepozornej książeczce bardzo ważne, chociaż nie wyrażone wprost. Konflikt między dwiema grupami chłopców z Budapesztu to nie tylko walka "podwórkowych band", Ferenc Molnar uczynił z tej sytuacji bardzo poważną SPRAWĘ i ukazał jej równie poważne konsekwencje. Przy okazji autor porusza jeszcze szereg innych SPRAW niezwykle ważnych w życiu każdego człowieka: przyjaźń, koleżeństwo, odwaga, lojalność, poświęcenie, zdrada. Oto lista tematów, nad którymi możemy się zastanowić na marginesie lektury "Chłopcy z Placu Broni".

Dzisiejsza rysunkowa notatka jest próbą ukazania świata przedstawionego. Narysowałem ulice Budapesztu w roku 1889. Są tu najważniejsze miejsca zdarzeń oraz postacie. Omawiając tę lekturę, zwrócimy uwagę na wymienione już oraz zapisane w różnych miejscach problemy. Zaczniemy od pojęcia, które w naszych czasach (mam wrażenie) pokrywa się nieco kurzem i brzmi archaicznie. A może mi się tylko tak wydaje.😏




czwartek, 9 grudnia 2021

Powtarzamy części zdania w klasie siódmej

 Teoria, czyli wiadomości czasem trudno wchodzą do głowy. Niestety, trzeba się pewnych rzeczy nauczyć, aby sprawnie rozpoznawać części zdania (i nie mylić ich z częściami mowy). Na tym blogu znajdziecie rysunkową notatkę, którą przygotowałem już dość dawno, poświęconą właśnie podmiotowi, orzeczeniu, przydawce i reszcie "towarzystwa".😀 Sporo jest różnych materiałów w internecie, ja zachęcam do uważnego obejrzenia tych dwóch, do których linki zamieszczam niżej.

orzeczenie i podmiot

przydawka-dopełnienie-okolicznik

I jeszcze jedno. Chciałbym wam bardzo polecić książkę, która pomoże uporządkować i powtórzyć wiadomości przed sprawdzianem siódmoklasisty. Książkę polecam już teraz, bo wiedzy z języka polskiego jest naprawdę sporo, a czas szybko płynie. 😉 W repetytorium ( z języka łacińskiego - repetitio, czyli powtarzać) znajdziecie wszystkie potrzebne wiadomości o naszych częściach mowy, no i mnóstwo innych.



niedziela, 5 grudnia 2021

Poćwiczmy przed dyktandem

 Proponuję jeszcze jedno (no, może dwa:) ćwiczenia z trudnościami ortograficznymi, którymi ostatnio się zajmujemy. Niżej znajdziecie linki do aplikacji na stronie learningapps. Postarajcie się zapamiętać pisownię trudniejszych wyrazów z tekstu.

ćwiczenie 1

ćwiczenie 2

sobota, 4 grudnia 2021

Trudne zakończenia rzeczowników "-arz, -erz, -aż, -erz"

 Zakończenia wymienione w tytule potrafią sprawiać sporo kłopotów. Tym bardziej, że z zasadami jest tu sprawa dość skomplikowana. Zacznijmy od tego, że w nazwach zawodów, zajęć zakończonych na -arz, -erz napiszemy na pewno "rz" (np. dziennikarz). Wtedy pomagamy sobie dodatkowo wymianą na "r": dziennikarz - dziennikarski. Trudniej jest z dość liczną grupą rzeczowników rodzaju męskiego lub żeńskiego o takich samych zakończeniach. Warto zatem utrwalać w pamięci pisownię tych trudnych wyrazów. Może w tym pomoże rysunkowa notatka. 😀 Pamiętajcie o dyktandzie i o dokończeniu lektury.




czwartek, 2 grudnia 2021

Przed dyktandem - wyrazy zakończone na "ó", "u"

Mam nadzieję, że pamiętacie już zasady pisowni, o których mówiliśmy na lekcjach. Wkrótce napiszemy dyktando, więc dzisiaj jeszcze raz powtórzmy, jak należy pisać wyrazy, w których pojawiają się końcówki z "ó" lub "u". Być może w dyktandzie wystąpią jakieś słowa z dzisiejszej rysunkowej notatki, warto więc zerknąć na poniższą planszę.